Geneza komputera MPe

Od kiedy komputer MPe jest na rynku?

Za komputerem MPe, który daje szereg możliwości dla pojazdów elektrycznych, stoi już kilkuletnia historia. Wszystko zaczęło się w roku 2016, kiedy wspólnie odkryliśmy nasze zamiłowanie do rowerów elektrycznych. Komputer MPe to takie połączenie: 

pasji i miłości do rowerów 🚴‍♀️ (Ani hobby) z zamiłowaniem do technologii 👨‍💻 i konstrukcji👨‍🔧 (Marka hobby).

W tym artykule zobaczycie:

  • genezę komputera MPe,
  • jego wizualną i technologiczną ewolucję,
  • a przy tym sporo serca, które wkładamy w nasza pracę.

Geneza komputera MPe

Skąd pomysł nad projektem watomierza do rowerów elektrycznych? 

Widok śmiejącego się do nas rolnika z pola po tym, jak zauważył dwójkę rowerzystów bez wspomagania elektrycznego, z czego jeden był ciągnięty przez drugiego taśmą znalezioną w rowie, pozostanie z nami na zawsze 😉. Mamy nadzieje, że ów rolnik nie śmiał się z nas tylko do nas, choć widok musiał być zabawny. Wtedy miarka się przebrała, decyzja zapadła, budujemy rower elektryczny. A że na rynku nie było watomierza do pojazdu elektrycznego, który spełniałby nasze oczekiwania, to zrodził się pomysł rozpoczęcia pracy nad projektem własnego komputera do e-bike.

Decyzja, decyzją, a później było już tylko … gorzej 😀. Za sukcesem często stoi sporo popełnianych po drodze błędów, niejedna nauczka i wnioski na przyszłość,  o nadszarpniętych nerwach i gotówce już nie mówiąc. My sami często wracamy do tego artykułu, który potrafi nas i rozbawić, stwierdzić fakty, jak dużo przez ten czas zdążyliśmy się nauczyć i jak ciekawym tematem jest świat elektryków.  A przecież nikt nie powiedział, że zawsze jest prosto i przyjemnie. Stąd chcieliśmy Was zachęcić do przeczytania tego artykułu o początku naszej przygody ze światem elektromobilności.

Rozpoczynamy z „wysokiego C"

Komputer MPeV6 do pojazdów elektrycznych

Po tym, jak poczytaliście już o pierwszych „wtopach” w rozpoczęciu przygody ze światem elektromobilności (patrz artykuł powyżej), czas na efekt tej długiej i wyboistej pracy nad powstaniem komputera MPe. Aby móc zauważyć, jak nasz system MPe ewaluował, to najprościej będzie przyrównać go do stanu aktualnego (od II połowy 2020 roku w sprzedaży).  

Płyta główna MPeV6 - obudowa
Płyta główna MPeV6 - obudowa
Płyta główna komputera MPe (wersja V6)- serce komputera
Płyta główna komputera MPe (wersja V6)- serce komputera
  • Komputer MPe w wersji oprogramowania oraz sprzętu V6 przeszedł ogromny przeskok w porównaniu do poprzedniej wersji sprzedażowej V5. (Przejdź do osobnego artykułu: „Zmiany w MPeV6 względem MPeV5“).
  • Produkcja komputerów MPeV6 nadaje się pod produkcję seryjną i maszynową.
  • Duży, kolorowy wyświeltacz MaxiColor 850C w ofercie

MPe V1 - wersja pierwsza​

Epoka „kamienia drukowanego"

Czas cofnąć się do zupełnego początku. Zdolności Marka techniczno – konstruktorskie pozwoliły na pracę nad komputerem do e-bike. A oto jego pierwsza wersja, która zagościła na naszym własnoręcznie przerobionym rowerze na rower elektryczny (03.2017r.). 

Nasz pierwszy elektryk z komputerem MPe V1
Budowa pierwszego roweru elektrycznego z komputerem MPe V1

MPe V2 - wersja druga

Osobno wyświetlacz i płyta główna

Jesteśmy po pierwszym sukcesie – komputer MPe w wersji V1 działa i zaczyna pokazywać wartości, które zostały przez nas zaprogramowane. Teraz trzeba było znaleźć rozwiązanie, aby na kierownice nie musiało iść tak wiele przewodów. Stąd też przechodzimy do kolejnego dużego kroku w rozwoju systemu MPe – rozdzielamy wyświetlacz od płyty głównej.

MPe V3 - wersja trzecia

Zmniejszamy rozmiar płyty głównej

Jest dobrze, ale… W świecie elektryków jednym z częstszych problemów to miejsce w skrzynce, a raczej jego brak. Jest ono na wagę złota, a ściślej rzecz ujmując na wagę ogniw, czy np. sterownika. Stąd dla wersji V3 próbujemy zmniejszyć rozmiar płyty głównej. Problematyczne tutaj okazało się niestety lutowanie przewodów.

Płyta główna MPe V3
Płyta główna MPe V3
Płyta główna MPe V3
Płyta główna MPe V3

MPe V4 - wersja czwarta

„A świstak siedzi i zawija je w te... wtyczki"

W wersji V4 podjęliśmy się próby ominięcia lutowania przewodów do płyty głównej. Zarabianie wtyczek okazało się równie problematyczne i czasochłonne, co lutowanie.

Płyta główna MPe V4
Płyta główna MPe V4

MPe V5 - wersja piąta

Produkcja seryjna i pierwsza sprzedaż

Mamy topo 2,5 roku od pomysłu poprzez fazy testów, został zaprojektowany i zaprogramowany komputer MPe do wersji sprzedażowej. Do wersji V5 doszły złącza śrubowe, co pozwoliło na sensowną produkcję seryjną. W kwietniu 2019 ruszyliśmy z pierwszą sprzedażą komputerów MPe. 

Płyta główna MPe V5
Płyta główna MPe V5

Obecnie wersja V5 nie jest już dostępna w sprzedaży, gdyż została zastąpiona wersją V6. Ale to, m.in. dzięki posiadaczom V5, ich feedbackowi, ale przede wszystkim naszej dużej pracy i własnym oczekiwaniom wobec produktu powstała wersja V6. 

MPe V6 - wersja szósta

Produkcja seryjna i maszynowa

Płyta główna komputera MPe (wersja V6)- serce komputera
Płyta główna komputera MPe V6

W maju 2020 wypuściliśmy nową wersję oprogramowania MPeV6 dla posiadaczy komputerów V5. Natomiast w czerwcu do oferty dołożyliśmy nowy, duży, kolorowy wyświetlacz MaxiColor 850C. 

W swojej pracy cały czas kierujemy się naszym mottem:

„Dostarczanie kupującemu najlepszych, technologicznych rozwiązań.
Zadowolenie naszych klientów jest dla nas najważniejsze, stąd dbamy o każdy szczegół.”

Chcemy dbać zarówno o obecnych, jak i przyszłych klientów. Stąd zapewniamy nasze wsparcie techniczne, m.in. poprzez dostępną:

HISTORIA ZMIAN

Zapoznaj się z szczegółami zmian dotyczących każdej z wersji oprogramowania MPe. Opisane zmiany i udoskonalenia rozpoczynają się od pierwszej wersję sprzedażową (V5).

I bądźcie na bieżąco 😎:

pozdrawiamy
załoga Bikel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *