Kompatybilność komponentów TSDZ2 i otwartego oprogramowania

Kompatybilność komponentów TSDZ2
i otwartego oprogramowania

Przy chęci przeprogramowania TSDZ2 na open firmware (otwarte oprogramowanie), na dziś tj. lipiec 2021 r., sprawa wygląda tak:

1. Napęd TSDZ2:

silnikTSDZ2
napęd TSDZ2

Zdarzają się 2 wersje TSDZ2 z dwoma rodzajami kontrolerów silnika i można trafić na taką (najnowszą z roku 2021) wersję, której nie da się przeprogramować na otwarte oprogramowanie. Wówczas ratunkiem jest wymiana kontrolera. Czyli kupujemy, np. z Aliexpressu sam kontroler silnika, który to najprawdopodobniej będzie w starej odpowiedniej wersji. Także jest 50%/50% szans, że trafi się na taką wersję napędu, którą da się przeprogramować.

2. Wyświetlacz KT LCD3:

Wyświetlacz KT LCD3
Wyświetlacz KT LCD3

My używamy wersje 0.19 otwartego oprogramowania z wyświetlaczem KT LCD3. Jest ona stabilna, energooszczędna i prosta w codziennej obsłudze. Jednak zdarzają się już wersje wyświetlaczy KT LCD3, które mają zmienioną elektronikę i po przeprogramowaniu nie działają przyciski: góra i dół. Teoretycznie da się to jakoś przeprogramować, ale my jeszcze nie mieliśmy okazji trafić na taką wersję, żeby się tym pobawić. Także ponownie jest 50%/50% szans, że trafi się na taką wersję wyświetlacza, którą da się przeprogramować.

3. Wyświetlacz Bafang 850C/860C

Kolorowy wyświetlacz Bafang 850c
Kolorowy wyświetlacz Bafang 850c

Najnowsza wersja otwartego oprogramowania (860C_850C_SW102_v1.1.0) dedykowana jest do tych wyświetlaczy. Są też takie zestawy TSDZ2 do kupienia, w których od razu jest wyświetlacz 850C. Jednak tutaj znowu jest pułapka: najnowsze wyświetlacze 850C również mają inną elektronikę i nie pasuje do nich otwarte oprogramowanie. Wersji oprogramowania v1.1.0 do tych wyświetlaczy nie mamy przetestowanej, bo jej nie używamy, natomiast dochodzą nas słuchy, że jest ona ok. 20% mniej energooszczędna i bardziej grzeje silnik.

Podsumowując

Wydaje się, że najlepiej kupić zestaw TSDZ2 z dowolnym wyświetlaczem. Do tego dokupić wyświetlacz 860C. W tym wariancie mamy najmniejsze ryzyko niekompatybilności i ryzykujemy tylko tym, że kontroler w napędzie będzie wymagał wymiany. Tak pisaliśmy wcześniej, my nie używamy wersji oprogramowania v1.1.0 i wyświetlacza 860C także nie dajemy wsparcia dla jego konfiguracji.

W najgorszym wypadku, jeżeli okaże się, że kontrolera nie da się przeprogramować, a nie chcemy kupować zapasowego i go wymieniać, to zostaniemy z fabrycznym wyświetlaczem i fabrycznym oprogramowaniem. Dla nas ta opcja, dla tego napędu bez wgrania open source,  jest już nieatrakcyjna.

Zachęcamy do komentarzy, jakie się Wam trafiły egzemplarze TSDZ2 i wyświetlaczy podczas zakupów.

Poniżej przedstawiamy artykuł, jak samodzielnie przeprogramować ten napęd:

Podłączanie programatora
Podłączanie programatora

Oraz opinie za i przeciw dla napędu TDZ2:

Napęd centralny - TSDZ2 - rower miejski
Napęd centralny - TSDZ2 - rower miejski

załoga Bikel.pl

Komentarze

  1. Witam chcę przerobić mój rower na elektryka za pomocą zestawu TSDZ2 z otwartym oprogramowaniem prosiłbym o polecenie gdzie najlepiej kupić taki zestaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *