Zgrzewarka do ogniw

Zrób to sam

Zgrzewarka do ogniw / zrób to sam
Zgrzewarka do ogniw - samoróbka
  1. Zgrzewarka do ogniw jedno i dwupulsowa, wykonana z transformatora ze starej mikrofalówki
  2. Sterowana mikrokontrolerem Arduino nano. 
  3. Całość zabudowana na starym statywie do wiertarki
  4. Elektrody z drutu miedzianego (takiego jak masz w ścianie w domu przy kontakcie) zamocowane do wahliwych ramion aluminiowych. Każde ramię ugina się niezależnie, dzięki czemu niwelują się nierówności i elektrody są dociskane  do zgrzewanej taśmy z równą siłą.
  5. Przy wahliwych ramionach zamontowany jest przełącznik/krańcówka, która załącza automatycznie impuls zgrzewający po dociśnięciu elektrod do ogniwa.

Całość operuje się wygodnie jedną ręką, dzięki czemu drugą ręką możemy przytrzymać ogniwa lub taśmę lub po prostu podłubać w nosie 😜.

Potrzebne linki

Projekt PCB, schemat w eaglu i kod w Arduino IDE do sciągnięcia

Przy projektowaniu zgrzewarki posiłkowałem się postami z forum elektrody

WSKAZÓWKI

Rada dla budujących:

Umieście elektronikę sterującą przynajmniej jakieś 30cm od transformatora.

Na początku wpasowałem wszystko łącznie ze sterownikiem i transformatorem do obudowy od zasilacza komputerowego ATX. Niestety nie był to dobry pomysł, gdyż pole magnetyczne od transformatora generowało zakłócenia i źle wpływało na mikro-kontroler. Efekt był taki, że czasami podczas zgrzewania impuls zgrzewu nie zanikał!!! Elektrody z drutu miedzianego w tym momencie wyparowywały, a w taśmie była wielka dziura….

Po przeniesieniu sterownika na górę zgrzewarki (na szczyt stojaka wiertarskiego – widać to na pierwszym zdjęciu oraz w filmie o zgrzewaniu akumulatora ) wszystko jest OK.

PAMIĘTAJ

Podczas wytrawiania płytki z mojego projektu, aby odświeżyć  w Eaglu płytkę funkcją “Ratsnest”, aby pojawiły się poligony GND masy!

Video-prezentacja

Zachęcamy Was do bycia na bieżąco 🙂. Nie przegapicie informacji o naszych projektach.

załoga Bikel.pl

52 myśli na temat “Zgrzewarka do ogniw”

  1. Dla wykonujących projekt zgrzewarki, warto dodać że na płytce PCB jest pewnego rodzaju błąd w postaci braku połączenia masy. Jeśli ktoś tego nie zrobi to układ mu nie ruszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *