Kompletowanie części

Co (i w skrócie po co) było mi potrzebne do zbudowania roweru elektrycznego? Poniżej lista, a w osobnych wpisach postaram się opisywać bardziej szczegółowo wybrane pozycje.

Warsztat:

 1. Multimetr cyfrowy
  Podstawowe narzędzie do monitorowania stanu obwodów elektrycznych i stopnia naładowania akumulatorów – bez niego jak bez ręki.
 2. Lutownica pistoletowa/transformatorowa
  Do łączenia przewodów i zarabiania grubych,wysokoprądowych złącz
 3. Stacja lutownicza
  Od samego początku chciałem mieć watomierz (komputer pokładowy) własną zgrzewarkę i tester ogniw li-ion, a w dodatku postanowiłem to zrobić sam od podstaw. Lutowanie elektroniki zwykłą lutownicą pistoletową to prawdziwa mordęga dlatego stacja lutownicza to baaaardzo przydatne narzędzie.
 4. Zgrzewarka do ogniw akumulatora
  Oczywiście można zlecić budowę akumulatora osobom trzecim lub choćby kupić zgrzewarkę do ogniw, ale gdzie byłaby ta frajda, że zrobiło się coś własnego szytego na miarę? 🙂 Dlatego padło na budowę zgrzewarki do akumulatorów na bazie ogniw 18650. Bazą zgrzewarki jest transformator ze starej mikrofalówki i mikrokontroler „Arduino nano”
 5. Stacja do testowania i ładowania/rozładowania ogniw
  Ogniwa litowo jonowe wielkości 18650 to te popularnie używane w laptopach. Nowe są bardzo drogie, ale z różnych źródeł za mniej niż połowę ceny można zdobyć takie ogniwa o parametrach nominalnych. Oczywiście nie mamy pewnośći, że z setki zdobytych ogniw choćby jedno nie jest popsute dlatego budowanie akumulatora bez testowania i podzielenia ogniw na równe grupy to kiepski pomysł.
 6. Zasilacz regulowany
  Podczas pierwszego uruchomienia instalacji istnieje ryzyko, że podłączyliśmy coś nie tak. Podłączając testowo, do akumulatora  instalację, która posiada zwarcie możemy wywołać niezłe fajerwerki. Zasilacz regulowany z ograniczeniem prądu może nas ustrzec przed takimi efektami. Dodatkowo przydaje się w szeregu prac jak choćby modyfikacja napięcia odcięcia w sterowniku silnika.
 7. Wybijaki okrągłe fi 18 i fi 10+ młotek
  Przy składaniu akumulatora musimy odizolować „plusy” ogniw li-ion od taśmy, którą je łączymy poprzez zgrzewanie. Najprościej wybić takie izolatory z tektury wybijakami.
 8. Multi-mini-szlifierka z zestawem końcówek i frezów
  Mnogości zastosowania tego urządzenia w domowym warsztacie nie sposób opisać. Używam głównie do przygotowania ogniw 18650 przed testowaniem i zgrzewaniem (najczęściej posiadają ślady po poprzednich zgrzewach)
 9. Szlifierka oscylacyjna
  Do wykańczania skrzynki na elektronikę wykonanej z laminatu żywicznego.
 10. Komputer PC z oprogramowaniem do modelowania 3D i projektowania elektroniki i obliczeń.
  Najczęściej zanim coś wykonam projektuję i optymalizuję wymiary i wygląd w środowisku modelowania trójwymiarowego. Wszystkie obliczenia i sortowanie ogniw na grupy – nic na piechotę – wspomagamy się oprogramowaniem choćby takim jak arkusz kalkulacyjny.
 11. Drukarka 3D
  Obudowy watomierzy, wsporniki skrzynki – wszystko takie jak sobie wymarzymy i zaprojektujemy 😀
 12. Wiertarka z zestawem wierteł
  Wiadomo 🙂
 13. Zaciskarka z zestawem końcówek na przewody.
  Generalnie nie zaleca się łączenia w e-rowerach np. sterowników z resztą osprzętu za pomocą szybkozłączek. Jednak jeżeli zrobi się to z głową i porządnie to będzie dobrze.
 14. Inne narzędzia takie jak śrubokręty, klucze, nożyki itp…

Części:

 1. Rower – baza
  Wg. preferencji użytkownika z naciskiem na możliwie dużą przestrzeń w której znajdzie się cała elektronika
 2. Silnik elektryczny BLDC
  Przekładniowe – lekkie, ale tylko do mocy nominalnych. Bezprzekładniowe dla bezawaryjności i możliwości przewatowania jednak cięższe od przekładniowych
 3. Kontroler silnika BLDC
  Sterowanie prędkością obrotową silnika
 4. Ogniwa Li-ion 18650
  Do budowy akumulatora, umożliwiają zbudowanie źródła zasilania o prawie dowolnym kształcie i parametrach
 5. BMS (Battery Management System) – sterownik do baterii
  Zabezpieczenie przed nadmiernym naładowaniem i rozładowaniem poszczególnych sekcji baterii
 6. Ładowarka baterii
 7. Taśma niklowana do zgrzewania ogniw
 8. Koszyki na ogniwa 18650
 9. Przetwornica z ładowarki od smartfona 5V
  Do zasilania Watomierza/komputera pokładowego
 10.  Gniazdo XLR3pin – uszczelnione
 11. Czujniki temperatury LM35
 12. Termostaty / Wyłączniki termiczne 145stC i 65stC
 13. Koszulki termokurczliwe
 14. Przewody
 15. Peszel/oplot plecionka poliestrowa do przewodów
 16. Złącza
 17. Żywica poliestrowa + mata szklana / lub torba w trójkąt
 18. Złączki na przewody NANIGI

 

Zapraszam Was do bycia na bieżąco 🙂 :

https://www.facebook.com/bikelpl

https://www.instagram.com/bikel.pl

nasza grupa, dla fanów pojazdów elektrycznych

 

14 myśli w temacie “Kompletowanie części”

  1. W jednym rowerze mam NineContinent RH2809 D 7×9 na kasetę, a w pozostałych dwóch przerobiony na zewnetrzny sterownik BionX I generacji.
   Prawda jest taka, że prawie każdy silnik wyciągnie więcej niż ustawa przewiduje. Wszystko zależy od tego jaki sterownik zastosujesz. Jeżeli zastosujesz kontroler 250W to z nawet największego potwora zrobisz ustawowy (tylko po co ładować duży silnik i dać mu tylko 250W?). Z kolei jeżeli do małego silnika dasz mocny sterownik to szybko się przegrzeje. Moje rowerki mają w szczycie 900/1600/3000W, ale mają możliwość zablokowania parametrów do ustawowych poprzez komputer pokładowy.

  1. Dzięki!, ja na chwilę obecną nie zajmuję się robieniem rowerków usługowo, ale jest kilka firm, które to robią – w poznaniu też.
   Ze swojej strony polecam, abyś zgłębił temat i spróbował samemu poskładać wszystko z części! Będzie taniej i będziesz wiedział jak to serwisować.
   W razie pytań – pytaj 🙂

 1. Jestem zainteresowany (i to bardzo) posiadaniem takiego roweru :). W internecie jest już kilka instrukcji jak stworzyć taki rower, jednak jestem laikiem jesli chodzi o elektrykę ;)… To też nie jestem raczej w stanie sam skonstruować takiego roweru. Planowałem kupić jakiś rower do 1200zł + zestaw (który na dość znanej ostatnio stronie jest w cenie około 3000 zł +…co jest dość sporą sumą). Jedna jeśli masz jakieś sugestie (jaki rower, nowy czy używany i nie tylko) lub zmieniłeś zdanie pod względem skonstruowania na zamówienie i byłbyś w stanie to zrobić 🙂 to napisz proszę maila do mnie bo bardzo bym chciał zacząć swoją przygodę już w pierwsze słoneczne dni po ziemie ;)… (s….t@gmail.com…odpisz proszę jeśli będziesz miał ochotę ;))

  1. Jeżeli chodzi o moje zdanie to uważam, że lepiej jeśli poświęcisz trochę więcej czasu i zbudujesz rower sam. Nauczysz się jak to wszystko działa i w razie jakiejkolwiek usterki będziesz w stanie sam sobie poradzić. To jest bardzo proste i nie wymaga dużej wiedzy z zakresu elektroniki trzeba tylko trochę poczytać. Nawet jeżeli będziesz musiał kupić podstawowe narzędzia elektroniczne (lutownica, multimetr itp) to finalnie zaoszczędzisz dużo więcej i będziesz miał dużo większą satysfakcję. Co do gotowego zestawu to tak to już z nimi jest, że płacisz komuś za skompletowanie wszystkiego… szybciej, ale drożej. A Jeżeli chodzi o to jaki rower to nie ma większego znaczenia czy będzie nowy czy używany – ważne żeby był wygodny i aby jego konstrukcja wytrzymała zwiększoną masę i prędkości. Dodatkowym atutem będzie wielkość ramy – im większa tym więcej baterii zmieścisz w trójkącie.

  1. Na tą chwilę mam jeszcze parę projektów do pozamykania i pomoc rodzince przy budowie podobnych sprzętów 🙂 Dlatego mam mało czasu i na zamówienie na tą chwilę nie dam rady. Co do ceny przeróbki to w najbliższym czasie mam w planach opisanie budowy moich rowerków wraz z kosztami także wtedy będzie można zobaczyć co jak i za ile.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *